Acasa Super Cars Red Bull a câștigat titlul de constructori F1 2022 la Marele Premiu al Statelor Unite

de Autoavaro

La doar o zi după ce cofondatorul Red Bull, Dietrich Mateschitz, a murit, echipa de Formula 1 pe care a creat-o a câștigat titlul de constructori F1 în 2022. După ce pilotul Red Bull Max Verstappen a câștigat Grand Prix d’Austin 2022, iar coechipierul său a ocupat locul al patrulea, echipa Red Bull Racing a câștigat un total de 656 de puncte pentru sezon. Este suficient pentru a câștiga campionatul cu trei curse până la final.

” A fost greu. Totul arăta bine. Starea la boxe a fost ceva mai lungă… A fost un weekend dificil pentru noi, iar acesta este dedicat lui Dietrich. spuse Verstappen după cursă.

Poze | Mark Thompson/Getty Images

Cursa a început într-un mod dramatic, când pilotul Ferrari Carlos Sainz, care plecase din pole position, a fost lovit și învârtit, eliminându-l în primul tur. Verstappen, care a început al doilea pe grilă, apoi a sărit în frunte, unde avea să termine în cele din urmă. Lewis Hamilton de la Mercedes a început al patrulea pe grilă, dar în cele din urmă a trecut pe al doilea, după ce l-a provocat pe Verstappen pentru primul loc în ultimele tururi. Charles Leclerc de la Ferrari a început pe locul 12 și a reușit să urce pe locul trei, unde s-a luptat impresionant cu Sergio Perez de la Red Bulls.

Nu este o surpriză reală că Red Bull a câștigat titlul de constructori la Austin. Majoritatea fanilor F1 știau că echipa Red Bull are suficiente puncte pentru a câștiga titlul astăzi, iar dominația lui Verstappen în acest sezon a făcut previzibilă încă o victorie. Cu toate acestea, să câștigi titlul de constructori la doar o săptămână după ce Verstappen a câștigat titlul de piloți și la o zi după moartea fondatorului echipei, este destul de uimitor, chiar dacă nu ești un fan al echipajului. Mai există, desigur, controversa în jurul încălcării de către Red Bull a plafonului de costuri, lucru pe care FIA ​​încă îl investighează, care ar putea păta imaginea echipei. Cu toate acestea, fanii echipei vor sărbători totuși astăzi.